Bizim çocuğumuz

            Onu da beşi de biri de aynı kıymettedir ama bir tane olunca biraz farklıdır. Etrafta onu ne pahasına olursa olsun korumaya yeminli, en üste çıkarma azmiyle yanıp tutuşan, engelleri aşan, sel olup taşan, yıldırım gibi çarpan ana baba ve dahi teyze, hala, amca, dayı, babaanne, anneanne, dede ve halka halka genişleyen diğer aile efradı, gözü dönmüş yakınlar olarak etrafta biricik evlada zarar verecek canavarları haklamaya hazır vaziyette beklerler.

            Biricik evlat, onların çektiği sıkıntıları çekmeyecek, onların yaşadıkları imkansızlıkları yaşamayacak, gözünden bir damla yaş akıtmayacaktır. Onun yediği önünde yemediği arkasında olacaktır.

            Hocalar tutulur, dersler aldırılır, kurslara yazdırılır… Yetinilmez bunlarla, son model telefonlar, tabletler, bilgisayarlar emrine amade verilir.  Ve işte her şey tamam, sınırsız zaferler beklenmeye başlanır.

            Bütün şartlar tam olunca insan her şeyi yapabilir,  her zorluğu aşabilir, her  yarışta kazanabilirmiş gibi, biricik çocuktan da en azından her yarışta(!) birinci olması beklenir. 98 beğenilmez, yüze ne olmuş ki denir.

Diyelim ıslık çalacaksın ıslık
Sen ıslık çalınca
Ne ıslık çalıyor diye şaşacak herkes
Kimse çalmamalı senin gibi güzel  (Aziz Nesin- Çocuklarıma)       

Çocuk ise garibim, neyse o olacak en fazla, olacağı şeyin biraz irisi olmaktan başka bir şey olamayacak.

O zaman hep başkası suçlanır.  Mahalledeki çocuklar fenadır, komşu teyze şer atar, öğretmen not kırar, yarışmada hakem çocuğunun kazanacağı bellidir, sınavda soruların çalındığını bilmeyen yoktur, hocalar anlatmadıkları yerden sorarlar, bir de cevapları kaydırınca…  

Bir insan olsun da üzülmesin, acı çekmesin, yenilmesin mümkün mü? O da ‘bütün bu imkan ve şerait içinde dahi’ çeşitli üzüntüler yaşayacak, yenilgileri, kayıpları göğüsleyecektir. Ve hatta birileri bir gün onun da gönül telini sızlatacak, bazen bize rağmen, hatta biz olduğumuz halde, bizim çocuğumuz da üzülüp, ağlayacaktır…

Ağlama anne, benim için ağlama

Ben de herkes kadar aldım acılardan

Ağlama anne benim için ağlama

Ben de herkes kadar yandım (Ajda Pekkan)

 

                                                                                              Kezban Küçük- 26.02.18