HAKE’de her gün farklı bir veli ile tanışıyoruz. Velilerimizin ortak yönü, çocuklarının iyiliğini düşünmeleri ve yaptıkları her şeyin onların iyiliğine olduğuna inanmaları. Fakat gerçekler öyle mi?

  İyi olacağını düşünerek yaptığımız onlarca şeyin aslında kötülüğün kaynağı olduğunu kaçımız biliyoruz?

 Anne baba olmak, veli olmak kolay değil. Ne kadar okumuş olursak, ne kadar deneyimli olursak olalım, akla hayale gelmeyen onlarca zorlukla karşılaşıyoruz. Bazen, okuduğumuz, bildiğimiz hiçbir şey işe yaramıyor. Çaresizlik elimizi kolumuzu bağlıyor. O zaman ne yapacağız? Velilerimiz nelere dikkat etmeli? Sürekli deneyimlerimizden yola çıkarak zaman zaman karşılaştığımız sorunlarla ilgili konuşalım, uygun çareler üretelim istiyoruz.

 Çocuğunuzun olumsuz özelliklerini, onun yanında öğretmenle, müdürle, arkadaşınızla, akrabanızla, tanımadığınız insanlarla konuşmayın. En sık karşılaştığımız ve en üzüldüğümüz konu bu.

Çocuk kötü okuyor, hiç çalışmıyor, sürekli bilgisayarla oynuyor, ödevlerini yapmıyor şunu yapıyor bunu yapıyor derken o çocuğun neler hissettiğini hiç düşündünüz mü? Göstermeseler de çocuklar çöküyorlar, içten içe hınç besliyorlar, o kötü özellikleri etiket belleyip daha çok yapıyorlar, o yönleriyle ilginizi çektiklerini düşünüyorlar… Çocuklar da sizin benim gibi büyük insanlardır ve her şeyden pek ala anlarlar hatta çocuklukta onlara yaptıklarınızı asla unutmazlar. Yarın büyüdüklerinde bunların acısını çok kötü çekersiniz.

Çocuklarınıza saygı duyun, büyük insan gibi davranın ki onlar da büyüklük etsinler. Taç giyen baş akıllanır. Aptal, aptal derseniz aptal; yalancı yalancı derseniz yalancı; tembel tembel derseniz tembel edersiniz. Bir iki kez büyüklük edip ondan sonra “Ne yapayım, büyük gibi davrandık kıymetini bilmedi, bu çocuk bu dilden anlıyor” diye yanlış davranışlarınıza kılıf bulmayın. Kendinizi eğitin, sabrınızı eğitin, onlara karşı daha sabırlı, daha şefkatli daha olgun ve katlanıcı olmayı öğrenin.

Sabrınızın sınırına geldiğinizde kendinize daima şunu hatırlatın “O daha bir çocuk!” ve uzak durun bir müddet, konudan uzak durun, odadan uzak durun, sakinleşene kadar başka şeylerle ilgilenin, zor zamanlarda ona ve kendinize zarar vermemenin yollarını bulun. Bu yollar herkes için farklıdır. Sana iyi gelen bende işe yaramayabilir. Uğraşıp didinip kendi yolunuzu bulun.

Özetle, çocuğunuzun sorunlarına çözüm aramak için gittiğiniz yerden çocuğunuzu bir müddet uzaklaştırarak ilgili kişiyle sorunlarına çözüm aramak üzere konuşun.

HAKE'de hangi eğitimleri veriyoruz?

1. DOKY- İlkokul öğrencileri için okuma yazmayı geliştiren eğitim programı, kendi patentli eğitimimizdir, çok değerli bir eğitimdir, çocukların hayatını kurtarır, onlara okuduğunu doğru anlama, dikkat ve odaklanma özelliği kazandırır. Bütün derslerde başarılarının artmasını sağlar, zaman ve özgüven kazandırır.

2. Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimleri, özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilerin netlerini 10-15 adet artıran, çok okumak isteyen veya mecburiyetinde olan doktorların, avukatların, iş insanlarının faydalandığı benzersiz bir eğitimdir. Kişisel ve kurumsal olarak faydalanabilirsiniz.

Bilgi için: 0212 543 23 66

Kezban Küçük- 16.08.17

Sevgiler