Ne yapıyorsak çocuklarımız için yapıyor, yemiyor yediriyor, giymiyor giydiriyor, hatta bazen fazla yedirmekten obez, giydirmekten korkuluk yapıyoruz. Ellerinde tabletler, son model telefonlar, istedikleri anında yerine gelsin diye istemediğimiz nelere katlanıyor ne şer sözlerini duymamış gibi sineye çekiyoruz.

Hızla değişen şu dünyada neyi nasıl yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Ne dünün doğrusu işe yarıyor ne bugünün teknolojisine yetişebiliyoruz. İki arada bir derede kediye ciğeri kaptırmadan yol almaya çalışıyoruz.

HAKE’ye gelen velilerimizin en büyük şikayeti  “Çocuğum okuduğunu anlamıyor ama ben okuyunca hepsini anlıyor.” oluyor.

Her konuda yanlarında olacağız diye bazen işi onların yerine okumaya, onların yerine sınavlara girmeye ve neredeyse onların yerine yaşamaya kadar vardırdık.

Bakıyorum çocuklar cin gibi, gözleri pırıl pırıl. Çağırıyorum yanıma, iki satır bir şey okutuyorum. Beş cümlenin üçü yanlış. Olmayanı ekliyor, olanı yutuyor, nefes almıyor, yüzü kızarıyor.  Üstelik üzülüyor, kahroluyor, utanıyor, hırçınlaşıyor, oradan ve herkesten uzaklaşmak istiyor.  Sonra veli devam ediyor “Okuması düzelsin istiyoruz ama bir türlü düzelmiyor, zaten okumayı da hiç sevmiyor.” İşte zaten asıl dert orada, çocuklar doğru okuyamadığı için doğru anlayamıyorlar. Dışarıdan biri okuyunca her şeyi şıp diye anlıyorlar. Yanlış okumayla istedikleri kadar çok okusunlar, okumayı doğrultamaz, yanlış okuduklarını doğru anlayamazlar.

Anlayarak hızlı okuma üzerine dört kitap yazdım. 25 yıldır da okuma ve anlama üzerine çalışıyorum. Gördüm ki önce doğru okumayı sağlamak lazım. Bu amaçla, ilkokul öğrencileri için, Dinleme,Okuma, Konuşma, Yazma’yı geliştiren DOKY adında harika bir program geliştirdik. Patentini aldık. DOKY’i HAKE’de beş yıldır uyguluyoruz. Amacımız kusursuz okumayı ve anlamayı sağlamak, okumayı sevdirmek; yanlış, eksik, hatalı okumanın doğurduğu bin bir soruna derman olmak.

DOKY eğitiminden sonra öğrencilerimizin hayatlarının tamamen değiştiğini, iyileşen okuma becerileriyle birlikte okuduklarını daha iyi anladıklarını, dikkat ve odaklanmalarının arttığını, ders çalışmaktan zevk alır hale geldiklerini, ders başarılarıyla birlikte özgüvenlerinin de arttığını gördük.

Eğitime doğru noktadan başlamak sorunumuzu yarı yarıya çözüyor. Okuma becerimizi kusursuz yapmadan, okuduğumuz hiçbir şeyi tam ve yanlışsız anlayamıyoruz. Ciddi bir DOKY eğitimiyle çocuğunuzu  okula en iyi şekilde başlatmak isterseniz size  yardımcı olabiliriz.

Çocuklarınızın yerine okumayın, bırakın onlar kendileri için okusunlar.

 Sevgilerimizle. K.K. 18.08.17

Ayrıntılı bilgi için TC MEB ÖZEL HAKE HIZLI OKUMA KURSU-BAKIRKÖY (0 212 543 23 66- 0544 565 09 04- 0544 565 09 08)