DİKKAT, HIZLI OKUMA VE ANLAMA

 

 

                                           “Kendimizin hem en iyi dostuyuz, hem de en tehlikeli düşmanıyız”

                                                                                                                                  Şerife Aydın

 

 DİKKAT 

Dikkat; gereken işe, gerektiği kadar, gerekli süre zarfında odaklanabilmektir.  Çocuklar büyüdükçe dikkat konsantrasyon süresi ve kalitesi gelişir. Okul öncesi dönemde 5-10 dakika ile sınırlı olan dikkat süresi okul dönemindeki çocuklarda 20 dakikaya kadar uzayabilir. Dikkat konsantrasyonu kesintisiz olan bir süreç değildir. Hepimizin dikkati belli periyotlarda dağılır, önemli olan işimize devam etmek için dikkatimizi yeniden toplamayı başarabilmemizdir. 

Dikkat birçok etkenden etkilenebilir. Öncelikle yorgunluğun dikkat üzerindeki olumsuz etkisini herkes yaşamıştır. Uykusuz olduğumuzda ya da uzun saatler süren çalışma saatleri sonrasında dikkati toplamak daha da zorlaşır.  Günlük hayat olayları dikkat fonksiyonlarımızı etkiler; kafamızı kurcalayan birden fazla düşünce-problem varsa gerekli olana odaklanmak, işleri düzene koymak imkânsızlaşır. Kafamızın içi karışıksa çantamızın içi ya da masamızın üzeri de karışıktır. 

Dikkat aynı zamanda ruhsal durumuzdan da etkilenir. Dikkat kelimesinin sözlük tanımı; “Duygularla düşünceyi bir şey üzerinde toplama, uyanıklık (Türk Dil Kurumu)” bu ilişkiyi oldukça net bir şekilde anlatır. Üzgün olduğumuzda yaptığımız işe dikkat etmek zorlaşır hatta içinde bulunduğumuz duygusal durum ne kadar olumsuzsa dikkat fonksiyonları o kadar bozulur.

Hızlı okuma esnasında dikkatinizin uyanık olması için, kendinizi yalnızca okuduğunuz metne verin. Ağır ve önemli metinleri, dikkatinizin en uyanık olduğu zamanlarda okuyun.

Dikkatinizi istediğiniz her ortamda maksimum düzeyde kullanmak için çeşitli alıştırmaları sürekli ve düzenli yapmanız, sağlıklı beslenmeniz, pozitif düşünmeniz, sizi mutlu eden insanlarla huzurlu ortamlarda bulunmanız, bulmacalar çözmeniz, açık havada spor yapmanız, yeni ve faydalı şeyler öğrenmeniz gerekir. 

 

 

Hızlı okuma odaklanmayı artıracağından özellikle ders metinleri, testler ve sınavlarda daha verimli kullanılabilir.

                                                                   HAKE ANLAYARAK HIZLI OKUJMA KURSU