GÖZÜN YAPISI VE ÇALIŞMA SİSTEMİ

“Uçamazsan koş, koşamazsan yürü, yürüyemezsen sürün ama ne yaparsan yap ilerlemek zorundasın.”

  Martin Luther King

Göz, göz çukurunda bulunan iri bir bilye büyüklüğünde, görmeyi sağlayan çok önemli bir organımızdır. Gözümüzü koruyan yapılar kaşlar, göz kapakları, kirpiklerdir. Hızlı gerçekleşen bir olay için “ göz açıp kapayıncaya “ kadar denmesinin bir sebebi var. Göz kası vücudumuzdaki en hızlı kastır. Bir göz kırpma 100-150 milisaniyede gerçekleşir ve bir saniyede 5 kez gözümüzü kırpabiliriz. 

Gözümüzün altı tane dış kası vardır. Gözün, içe, dışa, aşağı, yukarı ve dönme hareketlerini sağlar. Anlayarak hızlı okumak için amaçlarımızdan bir tanesi de bu kasları çok iyi çalışır hale getirmektir. 

Göz lensleri herhangi bir kameranın lensinden daha hızlıdır. Bir saniyeliğine bulunduğumuz ortama göz gezdirin ve odaklandığımız çeşitli mesafeleri düşünün. Bunu her

yaptığınızda göz kaslarınız siz farkında olmadan odağını anlık olarak değiştirecektir. Bunu aynı mesafede odaklanması birkaç saniye süren fotoğraf makinesi ile kıyaslayın. Gerçekten hızlı değil mi?

Işık sayesinde görürüz. Işık kaynaklarından ( güneş, ampul, mum, vb.) gelen ışıklar cisimlere çarpıp yansır. Yansıyan ışık, göz bebeğimiz tarafından alınır. Daha sonra beynimiz tarafından algılanır ve görme olayı gerçekleşir. 

Hayatımız boyunca öğrendiğimiz bilgilerin % 80’nini gözümüz sayesinde ediniriz. 

Göz sağlığınızı korumanız için;

Gözlerinize ellerinizi sürmeyin. Çünkü en çok bakteri ellerimizde var.

Güneşten korunmak için güneş gözlüğü takın.

Odanızı nemlendirin. 

Uzun süre ekrana bakmayın. En fazla 50 dakika. Karanlıkta TV izlemeyin, tablet, telefon vb ile ilgilenmeyin.

Dengeli beslenin, bol bol havuç yiyin.

GÖZÜMÜZ VE ANLAYARAK HIZLI OKUMA

Gözümüz metin üzerinde hızla hareket ederken kelimelerin fotoğrafını çekip beyne yollar. Beynimizin gördüklerini anlayıp yorumlamasıyla okuma işlemi gerçekleşir. 

  Anlayarak hızlı okumada  gözümüz çok önemlidir. Bilimsel araştırmalara göre gözümüz bir şekli, kelimeyi saniyenin yüzde biri hızıyla görüyor. Hatta silik kelimeleri bile. Gözün bu özelliğini ikinci dünya savaşı sırasında fark etmişler. Savaş uçaklarının dost mu düşman mı olduğunu anlayamayan askerler sürekli yanlış alarm vermeye başlamışlar. Bu durumu önlemek için ABD – OHIO Üniversitesi’nden Dr. Rensaw “ Takistoskop” denilen bir cihaz geliştirmiş. Bu cihazın merceği saniyenin 1/25, 1/50, 1/100’ü hızında açılıp kapanarak çeşitli şekilleri gösterebiliyormuş. Bu şekillerle pilotların görme çevikliğini fazlasıyla artırmışlar. Savaşta başarılı bir şekilde kullanılan takistoskopla hızlı görme, algılama işlemi daha sonra eğitim bilimciler tarafından geliştirilerek anlayarak hızlı okumaya uyarlanmış. 

Anlayarak hızlı okumak için göz alıştırmaları çok önemli. Gözümüzü 21 gün boyunca yapacağımız egzersizlerle hızlı ve çevik bir hale getireceğiz. Daha sonra bir satırdaki 2 ya da 3 kelimeyi hatta satırın tamamını bir bakışta göreceğiz. 

DİKKAT! Göz kaslarını hızlandırma alıştırmaları yaptıktan sonra gözleriniz biraz yorulabilir. Spor yaptıktan sonra eklemlerimizin ağrıması gibi gözümüz de biraz ağrıyabilir. Bu durumda gözümüzü aşağıdaki işlemlerle dinlendirebiliriz.

1- Soğuk Pres: Gözümüzü soğuk suyla yıkayabiliriz ya da buz dolu bir poşeti, kısa aralıklarla göz kapaklarının üzerine koyarak gözümüzü dinlendirebiliriz.

2- Palming: Ellerimizi soğuk havada ısıtırmış gibi çok hızlı sürterek sıcak hale getiriyoruz. Avuç içlerimizi zaman kaybetmeden, çok bastırmadan göz kapaklarımızın üzerine koyuyoruz. Ellerimiz soğuyunca aynı  işlemi birkaç kez tekrar ediyoruz. Bu arada başımızı arkaya gelecek şekilde bir koltuğun başına yaslayabiliriz.

3- Uzağa Bakma: Odanızın penceresini açın ya da varsa balkona çıkın. Görebildiğiniz en uzak noktaya odaklanın. Bir evin çatısı, anteni ya da herhangi bir sabit nokta gibi. En az bir dakika bakın. Gözünüzün dinlendiğini hissedeceksiniz. 

Uyarı ! Normalde gözlük ya da lens kullanıyorsak okurken de kullanalım. Ayrıca okurken gözlerimizde sürekli bir ağrı duyarsak ya da gözlerimiz fazla sulanıyorsa göz doktoruna başvuralım.

www.hizliokuyoruz.com