HIZLI OKUMA ENGELLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

                                           “Uzak mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla mümkündür.”

                                                                                                                              İmam-ı Gazali

 Engel: Hızlı okursam anlayamam önyargısı

Çözüm: Aklımız, sandığımızdan çok fazla bilgiyi işleme ve kaydetme kapasitesine sahiptir. Hızlı okumanın gücü bile aklın gücüne yetişemez. Bu, boş bir önyargıdır. Alıştırmaları düzenli ve sürekli yapın, kendinize güvenin, hedefinizi koyun, hedefe doğru var gücünüzle yol alın.

 

Engel: Yavaş okuma alışkanlığı

Çözüm: Psikologlara göre, bir alışkanlığın kazanılması için 21 gün tekrar edilmesi gerekir. İlk günler en fazla mücadele edeceğiniz günlerdir. Tıpkı füzenin ateşlendiğinde yerden fırlamak için en fazla enerjiyi kalkışta harcaması gibi siz de en fazla çabayı ilk bir hafta on gün içinde göstereceksiniz. Alıştırmaları yaptıkça her şey kendiliğinden kolaylaşacak. Kolaylaştıkça hızlı okumak hoşunuza gidecek. Hoşunuza gittikçe daha fazla yapmak isteyeceksiniz. Daha fazla yaptıkça daha hızlı okuyacaksınız. Bu döngü kendi zirvesine ulaşacak. İlk on gün sıkı çalışın, zaten sonrası geliyor.

Engel: Kelimeleri tane tane okumak

Çözüm: Bütünü algılamak, parçayı algılamaktan daha kolaydır. Kelimeleri tek tek beyne gönderip cümleyi algılama alışkanlığı sesli okumadan kalmadır. İçimizden kelimeleri tek tek okumaya gerek yoktur. Önemli olan, cümlenin verdiği anlamdır. İçten okuduğumuzda cümlenin, paragrafın hatta metnin bütününe odaklanın. Anlama odaklanın. 5N 1K dediğimiz ne, nerede, nasıl, niçin, ne zaman ve kim sorularının metindeki cevaplarına odaklanın. Metnin aynı değeri taşımayan kısımlarını hızla görün. Metni görsel algılamaya çalışın, okuduklarınızın zihninizde canlanmasına izin verin. Beyninizin devasa gücünü kullanın. 

 

Engel: İç sesle okuma, dudak kıpırdatma, gırtlak oynatma

Çözüm: Bütün bunlar sesli okumanın yansımalarıdır. Hızlı okurken bunlardan kurtulmak için özellikle göz egzersizlerini çok iyi yapmanız gerekiyor. Bilgisayar hızlı okuma programı (Hake Hızlı okuma on-line programı*)(Dip not: www.hakeegitim.com’dan temin edilebilir.) göze çeviklik kazandıracağından seslendirmeye vaktiniz olmaz. Göz hızlı görür ve beyin algılar fakat iç ses, kelimeyi seslendirme zamanı bulamaz. 

Hızınız arttıkça iç sesiniz susmak zorunda kalır. O bakımdan önce hızlı görme çalışmaları yapın. Sayfalardaki kelimeleri öbek öbek hızla görüp geçin. Bir zaman sonra görerek algıladığınızı, içten seslendirme ihtiyacınızın kalmadığını fark edeceksiniz. 

Okurken sakız çiğnemek, içinizden bir ritim tutturmak, ritminizi düzenleyecek metronom eşliğinde okumak da iç sesinizin susmasını sağlayabilir. 

Önce hızlı göreceksiniz sonra hızlı anlayacaksınız. Önce görme hızınızın artması bir süre sonra bu hızda anlamanızın artması eğitimin doğal sürecidir.

Engel: Okurken geri dönüşler yapmak

Çözüm: Okurken geri dönüşler yapmak odaklanma sorunundan ve yavaş okuma alışkanlığından kaynaklanır. Hızlı okuma becerisini kazanmak anlamayı artıracağından geri dönüş yapmanızı da önler. 

Hızlı okuma becerisi kazanmak için günlük göz alıştırmalarını mutlaka düzenli olarak yapın. 

Engel: Kelime hazinesi eksikliği

Çözüm: Kelime hazinesi eksikliği okuma alışkanlığının olmamasından kaynaklanır. Çözümü bol bol okumaktır. Anlamını bilmediğimiz kelimeleri cümlenin anlamına göre çıkarabiliriz. Bu yöntemle anlamını çıkaramadığımız kelimelerde ise sözlüğe bakmalı, bol bol sözlük okumaları yapıp kelime hazinemizi artırmalıyız.