İNANÇ VE ÇABA

 

 

    “Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.”

İnanmak, başarmanın yarısıdır. Başarının diğer yarısı ise inandığın şeye ulaşmak için çaba harcamaktır. Pek çok işin başarının kıyısından dönmesi, gerekli son çabaların gösterilmemesinden kaynaklanır. Sonuna kadar azmetmek, başarmadan vazgeçmemek, kararlı inançlı ve inatçı olmak hızlı okuma ve anlamanızı da artıracak ve kazandığınız beceriyi kalıcı kılacaktır. 

Azminizi hiçbir şey yenmesin. Dışarıdan gelebilecek olumsuz seslere kulaklarınızı tıkayın. Sizi yolunuzdan döndürecek yalancı arkadaşlara kanmayın. Geleceğinizi hiçbir geçici hevese kurban etmeyin. Hedefinize kilitlenin ve hiç durmadan çalışın. Sizi doğru yolunuzdan çevirecek hiçbir aldatıcıya aldanmayın. Başarı için kendi özel yollarınızı bulun. 

Başarmanın, alkışlanmanın, kendine, ailesine, insanlığa faydalı olmanın tadı hiçbir şeyde yoktur. Daima çalışın, daima kendinizi yeni bilgi, becerilerle donatın. Hayat, akıntıya kürek çekmek gibi, tembelliğe karşı kürek çekmektir.

Hızlı okumak ve anlamak, sizi hedeflerinize en emin yollarla götürecek çok değerli bir araçtır. Artık hızlı okuma macerasının başladınız. Şimdiden sonra yürüme değil, koşma zamanıdır. Hiç durmadan hızlı okuyun, her günün alıştırmalarını tekrar tekrar yapın. “Bir de şöyle olsaydı nasıl olurdu?” diye kendinize sorun ve başarıyı kanıksayın. Başarmak, olağanüstü insanlara mahsus değildir. Hatta zor şartlarda insanların daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir.

Şartlarınız her ne olursa olsun, ister zorluklar içinde, ister güllük gülistanlık içinde olun, kendi destanınızı kendiniz yazacacaksınız. Elinizde gümbür gümbür bir enerjiniz, gençliğiniz var. Bu bulunmaz hazineyi, hayattan ne istediğinize iyice karar vererek, hedefinize ulaşmak için var gücünüzle çalışarak değerlendirin.

Hedefleriniz, idealleriniz neler olabilir?

Ne için çalışıyorsunuz?

İlerde neyi başarmak, ne ile anılmak istiyorsunuz?

Yoksullara yardım edecek vakıflar, dernekler kurabilir, büyük organizasyonlar yapabilirsiniz.

İnsanlığa devrim yaşatacak büyük bir buluşa imza atabilirsiniz. Örneğin ölümcül bir hastalık olan kansere kesin çözüm bulabilir, bu hastalığı yeryüzünden silebilirsiniz.

İnsanların birbirini, ırk, dil, din, düşünce ayrımı yapmadan sevmesini, saymasını sağlayacak düşüncelerin yayılmasını sağlayabilir, sosyal açıdan hayat kurtaracak çalışmalar yapabilir, kitaplar yazabilir, söyleşiler, konferanslar verebilirsiniz. İyi bir bilim adamı (‘adam’ sözcüğü kadınlar ve erkekler için kullanılabilir.) olabilirsiniz.

Kadın-erkek eşitsizliğini giderecek politikalar yaratabilir, etkili konuşmalarınızla insanlığı peşinizden sürükleyebilirsiniz.

Çevre temizliği ile uğraşabilir, dünyamızın daha güzel ve yaşanabilir bir yer olmasını sağlayabilirsiniz.

Çiftçilikle ilgilenebilirsiniz, kuvvetli bir hayvan hakları savunucusu olabilirsiniz.

Uzay bilimle ilgilenebilir, uzayın bilinmeyenlerini keşfedebilir, elde ettiğiniz değerli bilgileri insanlığın yararına sunabilirsiniz.

Sevgili arkadaşlar, siz birçok hastalığa, çaresizliğe, yokluğa, yoksulluğa çare olabilirsiniz. Geleceği geniş düşünün, ideallerinizi büyük tutun. Yalnızca kendi geçiminizi ye yakınlarınızın selametini değil, daha büyük çevrelerin, içinde bulunduğunuz ülkenin, insanlığın iyiliği ve yararı için neler yapabileceğinizi düşünün.

Eski Türkçede ‘genç’ kelimesi ‘hazine’ demektir. Siz hepiniz birer hazinesiniz. O bakımdan bütün büyük devlet adamları, ilim adamları, siyasetçiler gençlere güvenmiş, ülkenin ve dünyanın geleceğini siz gençlere emanet etmişlerdir.

Gelecek sizin ellerinizdedir, varlığınızı küçümsemeyin, bir şeyler yapmak için geleceği beklemeyin, şimdiden hem okuyun yazın hem de insanlık için en küçük fayda dahi ne yapabiliyorsanız yapın. İlla dünyayı kurtarmak da değil, günlük küçük işleri yapmak ve hatta gelecek için kendine bakmak dahi çok büyük bir iş yapmak demektir. Hiç kimsenin kalbini kırmamak, daima yardımsever olmak, sorumluluklarınızı yerine getirmek, iyi olamıyorsan hiç olmazsa kötü olmamak, çevrene, insanlara zarar vermemek, bir küçük bardağı ortadan alıp yerine bırakmak dahi çok ciddi bir iştir.