Hızlı okumanın ne olduğunu bilmekten önce ne olmadığını bilmek gerekiyor. Hızlı okuma şimdiki okumanızın hızlandırılmış hali değildir. Hızlı okuma; kelimelere daha hızlı bakmak değildir. Hızlı okuma öylesine göz gezdirmek, hiçbir şey anlamadan geçmek, özensizce incelemek değildir. Hızlı okuma sesli okumaya etki eden bir eğitim değildir. 1 dakikada 2000 kelimeyi sesli okumamız mümkün değildir. 3-5 kelimeyi aynı anda görebiliriz ama seslendiremeyiz. Bu anlamda hızlı okumanız sesli okumanıza yansımayacaktır.

2000li yılların başında Türkiye’de varlığını gösteren hızlı okuma eğitimleri ilk etapta hak ettiği ilgiyi görmüyordu. Hızlı okuma eğitimleri almış ve faydasını görmüş bir kişi görmeyen ve ya tanımayanlar Hızlı Okuma da nedir?

Ben yeterince hızlı okuyorum.

Hızlı okuyup da ne yapacağız,

yavaş okuyunca daha iyi anlıyorum

gibi düşüncelere daha doğrusu ön yargılara sahipti.

 

2011 yılından beri faaliyet gösteren kurumumuz gerek İstanbul’da gerek Türkiye’nin en ücra yerlerinde bu alanı duyurdu. Anlayarak Hızlı Okuma Eğitim Seminerleriyle beraber seviye seviye hızlı okuma kitapları yazdı, online hızlı okuma programları oluşturdu. Bütün bunları yaparken dünyadaki gelişimini ayrı ülkemizdeki gelişimini ayrı inceledi. Bu alan hakkında söz sahibi olmayan kişiler bir yandan türerken, hiç bilinmeyen hızlı okuma eğitimleri kötü bir bilinirlik kazandı. Kirlenen piyasada büyüyen ve sürekli gelişen bir kurum olarak başarılarımız, projelerimiz, hızlı okumayla çok güzel başarılar elde etmiş kursiyerlerimiz HAKE HIZLI OKUMA KURSU marka imajını artırdı.

Özel kursların verdiği fakat yerine getiremediği vaadler insanların her kursa aynı ön yargıyla yaklaşmasına sebep oluyor. Hızlı Okuma en çok mental aritmetik ile karşılaştırılıyor bazen de benzetiliyor. Bu iki eğitim arasında hiçbir benzerlik yoktur. Mental aritmetik milli eğitimde bir müfredata bile sahip olamamıştır. Hızlı Okuma ise milli eğitimin müfredatında olan bir kişisel gelişim kursudur. Yine önemli bir husus da şudur; milli eğitimin kıstaslarında bu Kursu Türk Dili Edebiyatı ve ya Türkçe öğretmenlerinin verebileceği yazılıdır. Bu kıstasa uygun çok az kurs var. Neredeyse yok denecek kadar az. Daha çok iş alanı dar olan meslek gruplarının seçtiği bir alan olmuş durumda. Psikologlar, işletmeciler, halkla ilişkiler uzmanları, alanın dışındaki öğretmenler. Hızlı okumak kadar okuduğunu en iyi şekilde algılamak gerekiyor. Ana fikir, anahtar cümleler, hangi materyal nasıl okunur, metinlerde önemli noktalar nasıl bulunur, hızlı okumayla paragraf soruları nasıl çözülür? Bu yüzden bu işi Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı öğretmenleri yapmalıdır.

Keşke bu alanda uzman eğitimciler yarışsaydı. Daha iyisini yapmak ve daha çok faydaya yönelik çalışmalar olması amacıyla hareket edenlerle aynı dilimde buluşsaydık. Satış pazarlamadan ibaret bir platformda olmak gerçekten eğitim camiası adına acı bir durum.

En iyi, en çok, en etkili, İlk kez, tek gibi sıfatlar bolca hakim. Eee sormazlar mı? Neye göre kime göre diye. Kursların biri hızlı okumanın liseden itibaren başladığını söylüyor, diğeri 3.sınıflar da hızlı okuyabilir diyor. Bir başkası 2 günde hızlı okuma garantisi veriyor, diğeri en az 21 gün boyunca tekrar edilmeli diyor.

Özellikle büyük şehirde yaşayan insanların daha dikkatli ve daha seçici olmaları gerekiyor. Hızlı okuma eğitimleri hayatınız boyunca bir defa alacağınız ama ömrünüzün sonuna dek kullanacağınız bir beceri olduğu için iyi bir araştırma yapın ve kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı kursları tercih edin.                    Şerife AYDIN /  HAKE HIZLI OKUMA KURSU MÜDÜRÜ