OKUMA ORTAMI NASIL OLMALI?

 

“Hızlı okuma, başarının yakın arkadaşıdır.”

 Kezban Küçük

 

Her ortamda hızlı okuyup iyi anlamak önemlidir. Yapabiliyorsak bazı koşulları sağlamak iyi olacaktır. 

 Okurken dikkatinizin dağılmayacağı yerleri seçin. Çevrenizde dikkat çekici nesne olmasın. Telefonunuzu, tabletinizi, bilgisayarınızı bir kenara bırakın. Afiş, resim, biblo, vb. gibi nesneler okuduğunuz bölümden uzak dursun. 

Odanızın sıcaklığı uygun olsun. 

Odanızı sık sık havalandırın ve toplayın. Çünkü beyin dağınık ortamlarda odaklanma sorunu yaşar. 

Mümkünse çalışma masasında okuyun. Kesinlikle yatakta ya da koltukta uzanarak okumayın. Nedeni, beynimizin bu tür pozisyonlarda kendini uykuya hazırlık yapma evresinde olduğunu zannetmesidir. “Kitap okurken çok uykum geliyor” diyenlerin en büyük sorunu yatarak kitap okumaya alışmasıdır. Bu alışkanlıktan kurtulun ve oturma biçiminizi dik bir şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde hem beynimize aktif mesaj göndeririz hem de vücut sağlığımız açısından olumlu bir şey yaparız. Aynı zamanda gözümüzle metin arasındaki uzaklığı ayarlamamıza yardımcı oluruz. Yaklaşık 30cm. uygun bir mesafedir. Böylece hem geniş görürüz hem de gözümüzü yormayız.

Çok yorgun olduğumuz zamanlarda mecbur kalmadıkça okumamamız uygun olur. Yorgunluktan bitkin düşen beyin, okumaya değil dinlenmeye odaklanır. 

Uzun süreli okumaktan kaçınalım. 45-50 dakikalık seanslardan sonra 5-10 dakika ara verelim. Ne çok uzun okumalar ne de uzun aralar yapmayalım. Kısa seanslarla yaptığımız okuma bizi yormaz aksine dinlendirir.  Okumaya kısa aralar vererek hem dikkatimiz toparlamış oluruz hem de hareketsiz olan vücudumuzu dinlendiririz. 

En uygun okuma zamanları zihnimizin tamamen boş olduğu saatlerdir. Yani uyandıktan sonraki zaman dilimi bizim için uygun okuma zamanıdır. 

Okuma mekânının aydınlık olmalı. Aydınlık bir ortam göz sağlığımız açısından önemlidir.

 En iyi okuma gündüz ışığında olur. Gece okuyorsak mümkünse göz yormayan aydınlatmaları seçelim. Işık, sol omzumuzdan, okuduğumuz metne doğru gelsin. Işık, kâğıttan yansımayacak kuvvette olsun. Gözü yormayacak mat renkte kâğıtlar seçelim. Yazılar, rahatça görebileceğiniz büyüklükte olmalı. 

Okuma ortamının sessiz olmasının da ayrı bir önemi vardır. Sessiz bir ortamda yapılan okuma dikkat dağınıklığına sebep vermeyeceği için verimli bir okumadır. 

 

 

 

Hızlı okuma geliştirilebilir ve isteyen herkesin kazanabileceği bir beceridir.

                                                                                                         hizliokuyoruz.com