SAĞLIKLI BESLENME, DÜZENLİ UYKU VE SPOR

 

                                                                                   “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”

                                                                                                                 Mustafa Kemal Atatürk

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, önce sağlık olsun. Sağlıklı yaşamak bir alışkanlıktır. İyi alışkanlıkları erken yaşlarda edinmek size tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yarar sağlar. Şimdi anlamını tam anlayamayacağınız; fakat ileride ‘İyi ki yapmışım!’ diyeceğiniz en önemli şey sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmaktır.

Beyninizin gelişmesi, hızlı öğrenmeniz, öğrendiklerinizin kalıcı olması ve gerektiğinde hemen hatırlamanız için,  kısaca sağlıklı hızlı okuma-anlama becerinizin gelişmesi için de sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeniz gerekir. 

Sağlıklı yaşamın pek çok unsurundan en önemlisi bedensel aktivitelerin artırılmasıdır. Bu durum sporla sağlanabileceği gibi, günlük yaşamda kendi işini kendinin görmesi, ufak tefek ev işlerinin yapılması, günlük küçük yürüyüşler ve herhangi bir işte aktif olmakla da sağlanabilir.

Sabah kalktığınızda yatağınızı ve odanızı toplamanız, ailenize kahvaltı kurmada yardımcı olmanız, mümkünse okulunuza, yakın yerlere yürüyerek gitmeniz, okulda da ufak tefek işlerde öğretmenlerinize, okul idaresine yardımcı olmanız, tenefüslerde mutlaka dışarı çıkıp temiz hava alarak arkadaşlarınızla aktivitelerde bulunmanız, cep telefonu, bilgisayar, vb cihazları bilinçli sürede kullanmanız, sağlıklı kalmanızı sağlar.

Abur cubur yememeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz; fakat bu bilgiyi uygulamıyorsanız bunun hiçbir faydasını göremezsiniz. Bildiklerinizin faydasını görmek istiyorsanız onları uygulayın ve alışkanlık haline getirerek işlerinizi kolaylaştırın.

Ailenizde, okulunuzda sağlıklı beslenmenin ne olduğu, neler yiyip içmeniz gerektiği, nelerden uzak durmanız gerektiği her fırsatta anlatılıyordur. Lütfen onları uygulayın. Kendi geleceğiniz ve iyiliğiniz için kendinize yardım edin. 

Kendinizin en iyi dostu da en büyük düşmanı da sizsiniz. Siz istemeseniz hiç kimse size bir şey yaptıramaz. Lütfen kendinizin dostu olun.

Gün içinde bol su içmek, abur cubur yerine sulu ev yemekleri yemek, zararlı kolalı boyalı tüm içeceklerden uzak durmak, temiz havalı ortamlarda bulunmak, bol hareketli olmak ve olumlu bakış açısıyla, hayatı severek, karşılık beklemeksizin iyilikler yapmak, dinç, diri, huzurlu olmak, hayat başarınızı, dostlarınızı, mutluluğunuzu artırır.

Düzenli uyku da beyninizi besleyen en önemli gıdadır. Hele sizin yaşlarınızda uyku en önemli büyüme ilacıdır. Büyüme hormonlarının uyurken salgılandığını biliyor musunuz? Günde en az 8 saat uyumaya, aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkmaya alışın. 

Uykudan önce ve uyandıktan hemen sonra öğrendiğiniz bilgilerin aklınızda kalma oranı çok yüksektir. Önemli ders konularınıza uyumadan önce ve uyanır uyanmaz yarımşar saat çalışırsanız elde ettiğiniz başarıya siz bile inanamazsınız. Bu değerli vakitlerinizi sakın ola aptal telefonlara gözünüzü dikerek ya da başka boş işler yaparak harcamayın. Hayat, inanamayacağınız kadar çabuk geçiyor ve siz yaptıklarınızın toplamı oluyorsunuz. Boş bir insan olmak istemiyorsanız, boş işlerle vakit geçirmeyin.

 

 

Hızlı Okuma, gözün çabuk sıçraması, hızlı odaklanması, daha geniş alanı görmesi ve beynin, gözün gördüğü bu alanı çabuk işlemesidir.

                                                                       HAKE ANLAYARAK HIZLI OKUMA KURSU

                                                                                                                                               hizliokuyoruz.com