Kullanılan Teknikler


Online eğitimlerimiz, aşağıda gördüğünüz hızlı okuma tekniklerini içeren temel çalışmalardan oluşur: Okuma hızlarını geliştiren 4 Ana Egzersiz Modülü ve 14 Alt Modül vardır.

GÖZ KASLARINI GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

Göz Oyunu & Büyüyen Şekil & Genişleyen Kutular

Bu bölümde göz kaslarını geliştirmeye yarayan hareketli nesneler bulunmaktadır. Bu alıştırmada başınızı hareket ettirmeden yatay, dikey ve çapraz hareket eden nesneleri gözlerinizle izleyiniz. Bu egzersizlerle gözü ritmik görmeye alıştırabilirsiniz.

GÖZ ALGILAMA ÇALIŞMALARI

Takistoskop Çalışması

Takistoskop bölümündeki egzersizlerle gözün çevikliği artar ve göz gördüğü şekli daha hızlı olarak beyne yollamaya başlar. Saniyenin belirli sürelerinde orta noktada ya da rastgele panelin değişik yerlerinde gözüküp kaybolan kelime ya da rakamları hızlı bir şekilde algılayarak yanıtınız bölümünü doldurmanız gerekir. Doğru yanıtlarınız sizi her seferinde bir üst seviyeye yükseltecektir.

HIZLI OKUMA VE OKUDUĞUNU ANLAMA ÇALIŞMALARI

Hızlı Okuma

Bu bölüm göz hızınızı artırmak amacıyla değişik şekillerde okuma egzersizlerinden oluşmaktadır. Hızlı okuma bölümünde okuma hızınızı ölçebilir ve hız değerlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Metni ters çevirerek, sesli harfleri silerek okuma; düz, bloklu ve kayan metin okuma tercihlerinden birini seçerek ve hız ayarınızı ve blok genişliğinizi belirleyerek programın kitaplığından tercih ettiğiniz metinleri okuyabilirsiniz. Online sayaç da sonuçları görebilirsiniz. Ayrıca grafik bölümünde de okuma hızınızdaki grafiksel olarak takip edebilirsiniz.

Blok Okuma

Kelimeleri toplu halde görebilme yeteneğini geliştirmek için uygulanan bir tekniktir. Tek tek sözcükleri okumaya çalıştığınızda okuma hızınız yavaşlar. Bu yüzden metindeki sözcükleri bloklar şeklinde okuma tekniği, hızlı okumanın temel tekniklerindendir. Bu egzersizlerle metinde sadece sözcük değil sözcük gruplarını algılamaya başlarsınız.

Gölgeleme

Silmeden, silerek, okunan, ilk kelime - son kelime alt özelliklerinden oluşan bir uygulamadır. Metin üzerinde okuduğunuz bölümlerin gölgeli olması; okuduğunuz bölümlerin silindiği ve okumadığınız bölümlerin de gölgeli bir şekilde gösterilmesi; sadece okuduğunuz bölümün gölgeli bir şekilde gözükmesi, öncelikle ilk kelime sonra son kelimenin gölgeli olarak gözükmesi gibi seçeneklerle okuma hızınızı artırabilirsiniz.

Gruplama

Düz, kayan metin seçeneklerinden birini tercih ederek, kaç kelimeyi gruplayacağınıza karar verdiğinizde, satırların tamamı gruplanarak okuma hızına göre gölgelendirmesi yok olmaktadır. Bu sayede satır okuması bittiğinde yeni bir satıra geçiş yapabilirsiniz.

DİKKAT VE KONSANTRASYON ÇALIŞMALARI

Multi Fokus Çalışması

Çift Taraflı Odak Çalışması; aynı ve farklı sözcükleri kendi belirlendiğiniz hıza göre ayırt edip, aynı ise sağ ok tuşuna farklı ise sol ok tuşuna basarak doğru ve yanlış skorunuzu takip edebileceğiniz bir tekniktir.

Çevre Fokus Çalışması

Çevre focus bölümündeki egzersizlerle gözün çevikliği artar ve göz gördüğü şekli daha hızlı olarak beyne yollamaya başlar. Saniyenin belirli sürelerinde orta noktada ya da rastgele panelin değişik yerlerinde gözüküp kaybolan kelime ya da rakamları hızlı bir şekilde algılayarak yanıtınız bölümünü doldurmanız gerekir. Doğru yanıtlarınız sizi her seferinde bir üst seviyeye yükseltecektir.