İstanbul

Çocuğunuza okumayı nasıl sevdirebilirsiniz?

Çocuklara kitap okumayı sevdirmek, onları iyi birer okur yazar yapmak mümkün mü? Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yapılan çalışmaya göre Türkiye’nin kitap okuma süresi günde 7 dakika. Peki çocuklara kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz? Onları iyi birer okur yazar yapmak mümkün mü? İngiliz gazetesi Guardian bakın bunun için hangi önerilerde bulunuyor.

Çocuklara kitap okumayı sevdirmek, onları iyi birer okur yazar yapmak mümkün mü? Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yapılan çalışmaya göre Türkiye’nin kitap okuma süresi günde 7 dakika. Peki çocuklara kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz? Onları iyi birer okur yazar yapmak mümkün mü? İngiliz gazetesi Guardian bakın bunun için hangi önerilerde bulunuyor.

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre çocukları iyi birer okur yazar yapmak için izlenecek yollar şöyle sıralanıyor: 

MOTİVASYON İÇİN HEDEF KOYUN

Okumakta zorlanan ve bu konuda ilerlemiş olmasına rağmen isteksiz öğrencilerin motivasyonunu geliştirmek için ‘kitap hedefleri’ koyabilirsiniz. Bu yıl sonuna kadar üç kitap bitirmek gibi amaçlar, öğrencinin öğrenme şevkini arttırabilir. Bu yöntem sadece okumayı öğrenenler için değil, ilerleyen sınıflarda da okuma-anlama ve yazma becerilerinin geliştirilmesinde kullanılabilir.

OKULDA YA DA EVDE OKUMA DUVARI YAPIN

Okumak, görsel hafızayla ilgili. Bu nedenle eğitimciler; öğrencilerin akıllarında kalabilecek sınıfta veya okul binasının duvarlarında görebilecekleri yerlere dikkat çekici, büyük puntolarla yazılar asmayı deneyebilir. Okumakta zorlanan öğrencinizle bu yazıyı bir kez okuyun. Bu sayede oradan her geçtiğinde o harflere aşinalığı artacak. Daha ileri sınıflar için de bir hikâye ya da konunun kısa özetleri duvarlara asılabilir.

OKUMAYI RUTİN HALE GETİRİN

Videolarla iletişim kurmanın daha da önem kazandığı bu günlerde yeni kuşakları okumaya yönlendirmek daha zor görünebilir. Ancak bunun bir alışkanlık haline gelmesi için her gün tekrarlanması gerekiyor. Evde aileler sıcak ve rahat bir okuma ortamı sağlamalı. Günde 20 dakika okuyan veya 30 dakika okuma-yazma egzersizleri yapan bir çocuk için bu, tüm hayatı boyunca bir alışkanlığa dönüşebilir.

SADECE ‘OKU’ DEMEYİN CANLANDIRMALAR HAZIRLAYIN

Okumaya başlayan bir öğrenci şunun farkında olmalı; ‘okumak keyifli’. Bu, bir kitabı çocuğun önüne koyup sonra oku demekle kolay kolay olmuyor. Özellikle evde anne-babalar canlandırma ve doğaçlamalar yapabilir. Bu hem öğrencinin eğlenmesini hem de sözcüklerle kavram dünyası arasında bağlantı kurmasını kolaylaştıracak. Ayrıca kitapların dünyasına karşı ilgisi artacak. İlerleyen zamanlarda iştahlı bir okuyucuya dönüşmesine yardımcı olacak. 

Kaynak: http://www.pervinkaplan.com/detay/cocugunuza-okumayi-nasil-sevdirebilirsiniz/6872